Разредителите, маслата, сикативите, медиумите, фернизите и фиксативите са добавки които играят важна роля в създаването и живота на картината.
Разредители:
Разредителите се използват за разтваряне на боите, също така и за почистване на четките, шпаклите и изтрументите след приклучване на работа. Разредителите за художници са направени да бъдат бързо из-паряващи се, така че след смесването и с боята и получаването на желаната консистенция те да се изпаряват барзо и без да остане нищо в боята от тяхното вещево.
Масла:
Съдействат като свързвател даващ сила и здравина на удара на четката и масления слой. Няколко масла се използват в живописта като емулсия. Подбора на подходящото масло е съобразено с няколко критерий: изискващо гъстота на консистенцията, текстурата, пожълтяване на тъмно, ефектът върху формата на боята, желаното време на съхнене и механичната здравина на слоя на боята. Художниците често имат свои рецепти включващи един или повече видове масла.
Сикативи:
Сикативите спомагат за изсъхването на маслата и те трябва да се използват с оглед спомагането на изсъхването на дебело нанесени маслени слоеве. Избора на сикатив и % който трябва да се използва е важен фактор за доброто консервиране на масления слой. Цветът на самия сикав не влияе и не оказва влияние върху цвета на боята.
Медиуми:
Са направени от натурални смоли (дамар, мастик), от синтетични смоли (акрилна) и масла. Те допринасят за добрата спойка на пластовете в картината и спомагат за доброто съхнене на боята. Медиумите могат да променят консистенцията и изгледа на масления слой който може да изглежда прозрачен, матов, сатенен или с блясък.
Фернизи:
Могат да бъдат временни(ретуш) и крайни за предпазване на картината. Фернизите се избират от вида на работа, от желания ефект и времето на съхнене. Много важно е крайния ферниз да бъде положен най-малко след шест месеца след изсъхването на маслената картина в два или три тънки слоя.
Фиксативи:
Фиксативите са главно смоли разтворени в алкохол. Те се полагат върху не маслени основи и картини – изключение прави само масления пастел. Те предпазват структурата на материала както е използван и предпазват творбата от механични повреди. Всеки фиксатив е изработен за специфично използване - за молив, въглен, за пастел сух или маслен. Фиксативите трябва да бъдат положени на много тънак слой.